Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

sitnovski20.11.2017  Градоначалникот на Општина Кочани, Николчо Илијев, денеска донесе решение, со кое членот на Советот на Општина Кочани, Благој Ситновски ќе го заменува за време на спреченост или отсуство.

Решението е донесено врз основа на ченот 52, став 5 од Законот за локална самоуправа и е во согласност со првите три става на членот 29 од Статутот на Општина Кочани.

Решението влегува во сила со денот на донесувањето, а ќе се објави во „Службен гласник на Општина Кочани“.

Повеќе...

vinica plostad20.11.2017  На почетокот од оваа работна недела, направени се кадровски промени на дел од раководните позиции во основните училишта во општина Виница.

На местото на досегашниот директор на ОУ “Славчо Стојменски“, Јордан Стојанов, со одлука на градоначалникот Ивица Димитров назначен е Горан Иванов, долгогодишен одделенски наставник во истото училиште. Инаку, оваа образовна институција Стојанов ја водеше во изминатите 8 години, а деновиве поднесе оставка на функцијата.

Во ОУ “Гоце Делчев“ директорското столче на досегашниот раководител Македончо Ѓорѓиев го презема Маре Јованова, наставник по македонски јазик во истото училиште.

Повеќе...

tribina kultura20.11.2017  Скромен интерес покажаа граѓаните на Кочани, како претставници на здруженија или поединци кои се активни во културата, за да учествуваат на јавната трибвина што ја организираше Општината во врска со планирањето на средствата од Буџетот наменети за културни активности за идната година.

За разлика од сличната средба на која се зборуваше за поддршката од буџетските средства за спортот, на оваа имаше само десетина присутни, што сепак не влијаеше на квалитетот на дискусиите.

Напротив, имаше одлични мислења, предлози и ставови за тоа како Локаланата самоуправа може да им помогне на сите кои даваат придонес за културната надградба, без разлика дали дејствуваат институцуионално или пак тоа го прават самоиницијативно.

Повеќе...

kniga crkva kocani20.11.2017  Со вечерна богослужба на која чиноначалствуваше митрополитот брегалнички Иларион и со Света златоустова литургија беше одбележан значаен јубилеј - 100 години од изградбата и осветувањето на кочанската црква „Св. Вмч. Георгиј“.

По тој повод беше промовирана и книгата „Црквата Свети Великомаченик Георгиј – еден век постоење“ дело на авторките м-р Љубинка Ајтовска и Илинка Атанасова, чиј промотор беше м-р Александар Атанасов кој е и рецензент на делото.

Тој пред присутните истакна дека монографијата е преубава претстава за црквата „Св. Георгиј“ бидејќи научниот аналитичен дух на авторите испитал се, проучил и средил прекрасен текст во кој што меѓу другото зборува и за појавата и ширењето на христијанството во Брегалничкиот регион.

Повеќе...

rotari predavanje20.11.2017  По повод одбележување на месецот ноември за подигање на свеста за машкото здравје, Ротари клубот Кочани - Виница организира хуманитарна забава во „Парк кафе“ во Виница, в сабота на 25 ноември со почеток во 21,30 часот.

Воедно на 21 ноември пак вторник со почеток во 19.00 часот во големата сала во општина Штип ќе се одржи предавање на тема „Карцином на простата негово рано откривање и третман“ за што од Ротари клубот Кочани – Виница ги покануваат сите заинтересирани да присуствуваат на предавањето.

Инаку, карцином на простата се дијагностицира кај 1 од 6 мажи а најчесто заболувањето е без симптоми.

Повеќе...

mobilnost rabotilnica20.11.2017  Работилница на тема „Остварување на правото на инвалидска пензија и признавање на правото на бенифициран стаж на лицата со телесен инвалидитет во Република Македонија“ се одржа во хотел-ресторанот „Александар Парк“ во Виница во организација на Здружението на телесни инвалиди „Мобилност“ од Кочани.

Целта е да им се објасни на луѓето со телесен инвалидитет како полесно   да дојдат до бенифициран стаж.

Присутни на свеченоста беа претседателот и секретарот на Сојузот на Здруженијата на телесни инвалиди „Мобилност“ на Македонија и членови на здруженија од 17 градови од Републиката.

Повеќе...

karaoke zabava metodi20.11.2017  Методи Митев од Кочани и понатаму со хуманитарни акции и забави со цел собирање средства за операцијата во Кина која што треба да му овозможи да застане на нозе.

На 25 ноември за негова помош ќе биде организирана хуманитарна караоке забава во кафе бар Меџик со почеток во 21.00 часот.

Митев ги поканува сте хумани граѓани да присуствуваат на забавата и да донираат за него. Влезот е бесплатен, а ќе се донира и преку поскапа цена на пијалоците за 10 денари од стандардната.

Повеќе...

sudir kola avtobus oblesevo17.11.2017  Тотално е уништено патничкото возило “форд ескорт“ со винички регистерски ознаки откако директно се судрило со автобус, непосредно пред влезот на селото Облешево.

Во автомобилот имало четири патници и сите се здобиле со повреди, додека кај автобусот освен оштетувањата, нема повредени.

Сообраќајната несреќа се случи во четвртокот доцна попладнето, а остатоците од неа можеа да се видат и рано изутринава. Метални делови од искршените возила имаше покрај коловозот, откако претходно интервенирале и пожарникарите.

Повеќе...

soobrakaj ulici17.11.2017  Дали еднонасочниот сообраќај во централното градско подрачје на Кочани ќе се укинува или ќе се менува, за сега останува непознато.

Новата локална власт вели дека не сака да носи брзи и непроверени одлуки и решенија за средување на сообраќајниот хаос. Сегашната состојба е оценета како проблематична и во поглед на паркирањето и во поглед на нормалното движење на возилата по соообраќајниците, па тоа мора да се подобрува.

На последната седница на Советот имаше и советничко прашање дали е започната некаква постапка за решавање на проблемите, на што градоначалникот Илијев одговори дека не треба да се прават привремeни и избрзани решенија.

Повеќе...

vinica opstina1117.11.2017  Општина Виница донесе одлука годинава максимално да штеди на трошоците за новогодишната прослава и сосема скромно да го одбележи преминот во 2018-та.

Сумата што ќе се потроши изнесува 110 илјади денари и тие пари ќе бидат обезбедени од општинскиот буџет.

Главно, вниманието ќе биде насочено кон вообичаеното украсување на централното градско подрачје, за што се ќе се потрошат 30 илјади денари. Исто толкава сума се планира купување пактечиња за децата во детската градинка и во дневниот центар за лица со посебни потреби.

Повеќе...

Осветување на манастирот “Св. Климент Охридски“ - Осоговски Планини

2°C

Кочани

Ведро
Влажност на воздухот: 75%
Ветер: East при 6 kmh
Среда3°C/12°C
Четврток3°C/14°C
Петок3°C/14°C
Сабота4°C/13°C
KWeather is powered by Kaleidoscoop
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 99 гости и нема членови


web counterqr code