• Вести

  Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.

 • На денешен ден

  На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.

 • Осумаголник

  Осумаголник - дебатна емисија со гости од различни области на секојдневието. Емисијата се емитува премиерно секој вторник во 20 ч., а репризно во среда од 18.30 и сабота од 14.30 ч.

 • Здравјето е сè

  Здравјето е сè е емисија од областа на здравството. Во неа гостуваат лекари-специјалисти од различни области, кои Ве советуваат за Вашето здравје и за начините за заштита од заболувањата. Емисијата се емитува премиерно секоја среда во 20 ч., а репризно во четврток во 18.30 и недела 13.30 ч.

 • Версус

  Версус е политички магазин што ги спротивставува аргументите околу актуелните случувања во земјата. Гости се поранешни и сегашни политичари, функционери, новинари и интелектуалци. Емисијата се емитува премиерно секој четврток во 20 ч., и репризно во петок во 18.30 и недела во 14.30 ч.

 • Милелино

  Милелино е емисија за најмладите гледачи. Се емитува премиерно секоја сабота во 15.15 ч., и репризно во недела во 11.30 ч. и во вторник во 18.30 ч.

 • Здравје од природата

  „Здравје од природата“ е емисија за здравата храна и здравиот начин на живот сo користење на лековитите билки и чаеви. За редовните и најбрзите гледачи доделуваме и награди. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.00 часот. Реприза во вторник во 19.15 и во сабота во 13.30 часот .

 • Инспирација за живот

  Инспирација за живот е емисија за културата на живеењето. Се емитува премиерно секоја сабота во 19.30 ч., и репризно во вторник во 21 ч. и во недела во 17.30 ч.

 • Православна ризница

  Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секоја сабота во 18.30 часот. Реприза во недела во 12.00 часот.

 • Попладне со Тања

  Попладне со Тања е емисија што ќе ве расположи, забавува и информира за животот и работата на познати естрадни уметници во Македонија. Емисијата се емитува премиерно секоја сабота во 16.30 часот. Реприза во недела во 15.30 часот и понеделник во 18.30 часот.

 • Топ 8

  Топ 8 е емисија за млади која ги третира најновите случувања од македонската забавна музичка сцена. Во емисијата се промовираат видео спотови на млади или веќе докажани музички имиња. Емисијата се емитува премиерно во недела во 18.30 часот и репризно во четврток во 21 часот.

By ricdatalab.net

Vodi22.04.2014  Околу 1,5 милиони метри кубни дневно вода во просек дотекуваат во акумулацијата “Калиманци“, со што драстично се подобри нејзината хидролошка состојба.

Интензивните врнежи во Кочанско и поширокиот регион, каде наврнаа околу 40 литри на метар квадратен, придонесоа речните корита да се наполнат, а нивото на акумулирана вода да порасне.

- Во последните неколку дена дојде до зголемување на дотокот во акумулацијата “Калиманци“, при што во еден момент имавме максимум од 40 метри кубни во секунда, што резултираше со нагло покачување на водостојот и зголемување на количината на акумулирана вода. Во последните 4 дена вкупната количина што се акумулира во хидросистемот е околу 11 милиони метри кубни вода, што значи дека сегашната количина на акумулирана вода е околу 78 милиони метри кубни.

Повеќе...

ponikva22.04.2014 Празничниот викенд неочекувано ја продолжи ски сезоната на Пониква. Тоа можеби беше и последна шанса за љубителите на скијањето да уживаат во снегот.

Екипа на „Македонија пат“ беше принудена да интервенира на патот кон и до Пониква во текот на три дена за време на продолжениот викенд и нешто претходно. Во четврток, петок и сабота се чистеа остатоците на снег од коловозот. Врнежите се задржуваа на делницата од шумската куќичка до врвот на туристичкиот центар.

Висината на снежната покривка се движеше од 20-30 см. Снегот се растопуваше со сол и песок што вработените од „Македонија пат“ го црпеа од складот во дворот на подружницата каде остана речиси во текот на целата активна зимска сезона.

Повеќе...

Dijabetes322.04.2014 Фондот за здравствено осигурување ПЕ Кочани, во соработка со Здружението на приватни лекари на Македонија, Здружението на бубрежно болни Нефрон и Универзитетската клиника за нефрологија од Скопје во заеднички акции за превенција, рано откривање, дијагноза, како и спречување на компликациите преку подобар третман на дијабетот и болестите на бубрезите.

Соработката е со цел унапредување на грижата за дијабетесот во Македонија преку координирани заеднички активности.

-И кочанскиот фонд за здравство се приклучи кон изработката на флаери и заедничката борба против овие состојби кои се голем проблем на денешнината, вели Лазар Настевски, раководител на Фонд за здравство ПЕ Кочани.

Повеќе...

Press Mile22.04.2014  Развиената трговска мрежа што беше синоним за успешното работење во Кочани веќе не го прави препознатлив градот во источниот регион. Пред 5-6 години не можеше да се најде слободен простор за отворање нови дуќани, а муштериите ги полнеа касите на дуќанџиите. Тоа беше убаво време за секого, и за муштериитре и за дуќанџиите, а денес сликата е поинаква, рече кандидатот за пратеник од СДСМ, Миле Андонов, на прес конференцијата што се одржа на еден од мостовите во централното градско подрачје.

- Еве со младите членови избрoивме од сабајле дека има вкупно 110 слободни деловни простории за издавање како дуќани. Тоа ги опфаќа улиците лево и десно од реката, улицата “Димитар Влахов“ или за кочанци познатото Стришани, Трговскиот центар блок “А“ и “Б“, Шопинг центарот и градскиот пазар. Значи вкупно 110. Денес Кочани е празен град, на секој втор дуќан со месеци стои натпис “дуќанот се издава“.

Повеќе...

komarci22.04.2014  Над 1 милион и 100 илјади денари планира да потроши Општина Кочани за овогодишната, трета по ред кампања за прскање против комарците. Сумата е слична на минатогодишната, а парите се обезбедени од локалниот буџет, претходно планирани во програмата за здравствена заштита.

Општинската администрација веќе го објави јавниот тендер за избор на фирма што треба да ја изврши услугата, како и да ги набави потребните хемиски средства, односно инсектицид и ларвицид одобрени од Бирото за лекови, а кои се дозволени за третирање против комарците.

Од Локалната самоуправа планираат акцијата да се реализира според однапред подготвен план, а во координација со соседните општини во регионот, заради поголема ефикасност од третманот, но и за намалување на трошоците.

Повеќе...

veligden422.04.2014 Службите во кочанскиот храм започнаа од Велики четврток кога се читаа часови на 12 Страдални Евангелија и се отслужи вечерна со Василиева Литургија.

На Велики петок или кај народот познат како Распети петок се читаа Царски часови, се отслужи вечерна со полагање на светата Плаштаница, утрена со статии и оплакување на Исус Христос. На Велика сабота се служеше вечерна со Василиева литургија и полуноќница со биење на камбаните. Врнежливото време не ги предомисли верниците и годинава ги собра во храмот заеднички да го дочекаат Христовото воскресение.

-Во Кочанскиот храм за празникот беа присутни голем број верници и тоа е голема радост за свештениците.

Повеќе...

osogovo222.04.2014 „Осогово“ ја торпедираше „Тркања“ во рамки на 20. коло во ТФЛИ со 5:0 .

По еден гол впишаа Нанев, Цветков и Здравков, како и Арсов и Натков од пенал.

Поради немање услови за игра на стадионот „Никола Мантов“ заради врнежите од дожд, во последен момент беше решено натпреварот да се одигра на фудбалското игралиште во Чешиново. 20 коло ќе биде комплетирано дури во текот на неделава, бидејќи два натпреварите беа одложени поради Велигденските празници.

Резултати:

Повеќе...

Kosarka22.04.2014 Велигденскиот турнир во кошарка што се одржа викендов на едно место ги собра кошаркарските надежи како и рекреативците ентузијасти.

Општинскиот спортски актив организираше два кошаркарски турнира. Првиот за кошаркарски клубови, „Баскет Дино“, „Тројка“„Пиколо“ и„Атекс“ (за генерацијата 2000-та и помали) и вториот турнир за баскетџии над 15 години.

Покрај натпреварите меѓу клубовите, беа организирани и кошаркарски полигон како и натпревар во шут за три.

Сите учесници, вклучително и организаторот едногласни во оценката дека турнирот имаше одлично издание.

Повеќе...

21°C

Кочани

Претежно облачно
Влажност на воздухот: 64%
Ветер: North при 0 kmh
Четврток10°C/22°C
Петок12°C/19°C
Сабота9°C/17°C
Недела9°C/18°C
KWeather is powered by Kaleidoscoop
Најчитани статии за месец март
Најчитани статии по месеци

Имаме присутни 33 гости и нема членови

web counter


qr code