Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

forum vinica19.06.2013 Општина Виница во рамките на своите долгорочни заложби за транспарентно и отчетно владеење од оваа година стартува со реализација на Програмата „Форуми во заедницата“. Главна цел на оваа програма е преку партиципација и учество на граѓаните да се дефинира конкретен предлог проект што е приоритетен за реализација, а за чие имплементирање се обезбедени 2.800 000 денари, средства од Буџетот на општина Виница и од Швајцарската агенција за развој и соработка.

-Програмата „Форуми во заедницата“ во која се вклучени 40 општини од кои 11 за прв пат меѓу кои е и Општина Виница е со вкупен буџет од 2.800 000 денари. Половина од средствата се наше учество, а другата половина се обезбедени од Швајцарската агенција за развој и соработка. Тие средства ќе бидат наменети за проектите за кои граѓаните ќе го дадат својот глас учесници на форумите.

Јавно ги повикувам сите жители на Општина Виница и населените места да се вклучат со свои идеи кои добиваат шанса да се преточат во проекти што ќе значат подобрување на условите за живеење во нашата општина, истакна Емил Дончев, градоначалник на Општина Виница.

Преку овој проект граѓаните со сопствени идеи ќе придонесат за подобрување на нивниот живот и ќе бидат директно вклучени во дефинирање и реализација на приоритетните активности во општината.

-Со процесот на децентрализација се зголемува бројот на надлежности кои потпаѓаат под ингеренции на единиците за локална самоуправа со што уште повеќе се нагласува потребата за консултација и комуникација со граѓаните на теми и прашања од различен опфат, рече Тодор Цонев, комодератор на програмата.

Форумите се организираат заради јавно расправање или постигнување согласност на локалната јавност за предложените приоритети во документите за стратешки локален развој, за јавни дебати за проблемите и утврдување решенија и приоритети, како и за предлагање и избор на проекти или заради развивање проекти од интерес на заедницата. Форумот ќе се состои од 6 сесии на кои преку структурирани дискусии учесниците елаборираат проблеми и нудат решенија за нив , истовремено давајќи препораки за локалните институции. Првата форумска сесија ќе се одржи во четврток со почеток во 11.00 часот во просториите на ОУ “Гоце Делчев“.

Т. Велкова

Сподели

 forumvinica2

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 46 гости и нема членови


web counterqr code