Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

UreduvanjeReka219.06.2013  Нови елементи за седење, наместо досегашните клупи доби тротоарот на кејот од реката во близина на градскиот парк.

Бетонските корита со кои се оградени стеблата од дрворедот, се искористени како основа на која се поставени дрвени седалки, со што се добиени десетина т.н. седечки групи, што посетителите можат да ги искористат да одморат под дебелите сенки.

Новото решение овозможува  неколкукратно да се зголемен капацитетот  на места за седење во однос на досегашните  можности. Со тоа практично се комплетира функционалното и естетското уредување  на целиот простор.

Истовремено со овој зафат, започна санирањето на оштетувањата на тротоарот кај Центарот за култура, како што беше најавено и од Локалната самоуправа. Со оглед на ограничените средства што се предвидени, годинава оваа активност ќе биде од мал обем.

- Врз она што е оштетено од левата страна на реката, откај Центарот за култура, ќе бидат направени некои мали санации, но за следната година се надевам дека ќе имаме  нови планирања за поставување бехатон плочки, рече Влатко Димитров, раководител на Секторот за урбанизам.

Тротоарската површина од левата страна на Кочанска Река, од Центарот за култура до мостот кај  Шопинг центарот има поголеми оштетувања. Заради тоа, во Локалната самоуправа се планира за идната година да се  предвидат средства за комплетно  преуредување на просторот, со поставување нови бехатон плочки.

Т. Ајтовски

Сподели

UreduvanjeReka3UreduvanjeReka2okUreduvanjeReka6

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 42 гости и нема членови


web counterqr code