Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

apsenje14.03.2014  Двајца кочанци на возраст од 34 и 41 година се уапсени во акцијата што ја спроведе полицијата за да го спречи транспортот на лажни азиланти во земјите од ЕУ.

Покрај нив, уапсено е уште едно лице од Скопје, за кое постојат основани сомневања дека било дел од групата што подолг период извршувала кривично дело за организирање и поттикнување злоупотреба на безвизниот режим.

Полицијата веќе прибрала писмени докази против трите лица кои анимирале граѓани од ранливите категории кои биле заинтересирани за добивање азил во некоја западноевропска земја.

- При тоа од нив барале одреден надоместок пред да се спроведе активноста на нивно транспортирање од Македонија, преку Косово до Германија, а потоа, по нивното пристигнување на финалната дестинација го плаќале и остатокот од сумата. Се работи за сума од околу 1000 евра по лице. Ние успеавме да документираме неколку случаи со кои е поврзана оваа група, но не ја исклучуваме можноста дека токму овие лица биле инволвирани во вакви кривични дела и претходно, рече Гордана Јанкуловска, министер за внатрешни работи.

Полицијата открила дека неодамна била испратена нова група лажни азиланти на кои им биле наплатени по 300 евра, а според договорот по пристигнувањето во Германија требало да платат уште по 850 евра.

- Истрагата дополнително ќе покаже од кога тие се занимаваат со ваква активност и би требало да се утврди точната бројка на лица кои биле транспортирани на овој начин, односно висината на имотно-правната корист што ја прибавиле со плаќање за услугата што ја нуделе, додаде Јанкуловска.

За превоз на лажните азиланти било користено комби возило со германски регистерски таблички.Со него лицата биле превезувани до граничниот премин Блаце на македонско-косовската граница, а понатаму биле префрлувани во Германија.

Т. Ајтовски

Сподели

©2014 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

{youtube}

|700|525|0{/youtube}

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 52 гости и нема членови


web counterqr code