Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

Daniel Mitkov30.06.2014  Надеж дека повторно ќе застане на нозе и ќе прооди на младиот Даниел Митков од Кочани му даваат хуманите луѓе и неговите другари и пријатели. Тие не го заборавија во неговата тригодишна мака, откако по сообраќајна несреќа остана неподвижен.

Од пред изесно време започнаа хуманитарна акција за собирање парична помош за потребниот оперативен зафат во Кина, по што постои надеж дека здравствената сосотојба на Митков ќе се подобри.

Сообраќајната несреќа се случила на 11 септември 2011 година при штов тој се здобил со тешки телесни повреди како нагмечување и крварење на белите дробови, внатрешно крварење на главата и друго.

- Најголема повреда е скршеница на 8 и 9 пршлен, имам целосна одземеност. Напредната медицина во Кина ми дава втора шанса, повторно да застанам на нозе, но за тоа се потребни 25 илјади евра што моето семејство ги нема. Затоа апелирам до сите граѓани, до сите хумани луѓе кои се во можност да донираат на прикажаните броеви или на трансакциската сметка, ќе бидам преблагодарен на секого, рече Даниел Митков.

Во неделата младите од Кочани организираа турнир во мал фудбал на теренот во населбата “Сиви дом“ на кој заедно го поминале детството.

- Ние овде на овој терен пред да биде урбанизиран и опремен го поминавме целото детство, заедно играјќи фудбал, спортувајќи, па оттаму ни дојде идејата за целата акција да собереме средства за неговата операција што треба да се изврши во Пекинг. Решивме од денес официјално да започнеме со овие настани, од денес почнува хуманитарниот турнир на кој има пријавено над 25 екипи со вкупно од 200 до 250 учесници, рече Столе Алексов, учесник на турнирот.

- Се собравме многу екипи од Кочани, Виница и од околните села, на некој начин преку спортот да покажеме дека на Даниел можеме да му помогнеме. Потрбените средства секако дека не можеме сами да ги собереме, но колку повеќе можеме би било подобро, рече Мартин Кировски, учесник на турнирот.

За хуманитрарната акција се објавени и телефонски броеви за донација преку трите мобилни оператори.

Митков е благодарен за иницијативата на неговите пријатели и на сите сограѓани за донираните средства.

- Ова е нешто многу големо за мене, благодарам на сите што дошле да ми помогнат, благодарам од срце на сите, рече Митков.

Акцијата за собирање на потребните средства на Даниел му се потребни за лекување во болницата “Ву медикал центар“ во Пекинг. Оперативниот зафат е веќе планиран и неопходно да се уплатат потребните средства за да може да се закаже терминот за операцијата.

Т. Ајтовски

Сподели

©2014 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

{youtube}

|700|525|0{/youtube}

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 59 гости и нема членови


web counterqr code