Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

pres ratko29.04.2015  Градоначалникот Димитровски ги собра локалните медиуми на прес конференција за да им соопшти дека опозицијата во Кочани и пошироко сакала да се врати на власт без за тоа да одлучат граѓаните. За тоа ги користела бомбите што биле сечени, прелепувани, монтирани и целосно креирани, со желба странци да ја поставеле на власт, без волјата на народот изразена на избори.

Според него, во СДСМ немале легитимет да зборуваат за делата на ВМРО-ДПМНЕ и за тоа дека гласачите со сила биле натерани да гласаат за актуелната власт.

- Ако се прашуваат во СДСМ зошто граѓаните гласаат за делата на ВМРО-ДПМНЕ во Кочани, тогаш мораат да се потсетат дека тие за нашето Кочани имаат сторено многу недела.

Мислевме дека имаат проблем со сеќавањата, па ги потсетуваме зошто вреди да се поддржи ВМРО-ДПМНЕ во Кочани, но сега веќе кога е откриена нивната странска агенда, со пуштањето на монтираните разговори, нема потреба да им се посветува толку внимание и објаснување, рече Ратко Димитровски, градоначалник на Општина Кочани.

Димитровски доби прашање од новинарите зошто ја организирал оваа прес-конференција ако нема потреба да им се посветува внимание на бомбите на опозицијата и дали очекува и Кочани да биде споменато во прислушуваните разговори.

- Немаме информации дали ќе биде споменато или не, заради тоа што ние не се занимаваме со тоа, како што реков во пресот, што е кажано и како е кажано, и кој монтирал, кој сечкал, кој правел, туку ние се грижиме за проектите, ние се грижиме за понатаму, додаде Димитровски.

Во продолжение на прес-конференцијата Димитровски потсети на дел од реализираните проекти од инфраструктурната сфера, како уредувањето на тротоарот покрај Кочанска Река, изградбата на фонтаната во Трговскиот центар, реконструкција на водоводната инсталација, пробивањето и тампонирањето локални патишта, изградбата на спортски игралишта и други проекти. Исто така, потсети на двете странски инвестиции и подобрувањето на туристичките услови на Пониква.

Според него, тоа била вистината за Кочани, што тие како локална власт ќе продложеле да ја спроведуваат.

Т. Ајтовски

Share

©2015 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

{youtube}

|700|525|0{/youtube}

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 45 гости и нема членови


web counterqr code