Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

rabotni mesta03.06.2013 47.975 е вкупниот број на пополнети работни места во регион. Работната сила во источниот дел од земјава е мобилна, особено меѓу соседните градови. Голем број кочанци работат во Штип. Таму водат сите патишта од помалите градови во Источна Македонија, а новиот градоначалник Илчо Захариев прогнозираше дека овој град дополнително ќе ја јакне својата позиција на регионален центар.

Мал дел од кочанската работна сила работи во Виница, виничани работат во Кочани. На сите невработени на Истокот кои се уште се водат во евиденцијата на Агенцијата за вработување, во моментов им стојат на располагање 485 слободни места. Можат да се пополнат согласно личните квалификации, партиските и пријателски врски.

И покрај тоа што стапката на невработеност е најголема, стапката на слободни работни места а само малку над државниот просек.

Најголема вработеност, пак, има скопскиот регион.

Највисока стапка на слободни работни места има секторот - градежништво и изнесува 2.50%, додека најмала е стапката во секторот - дејности во врска со недвижен имот како и- снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација каде што стапката изнесува 0.29%.

Деловните субјекти со број на вработени од 10 до 49 имаат највисока стапка на слободни работни места која изнесува 1.29%.

Југоисточниот регион има највисока стапка на слободни работни места која изнесува 2.03%.

Најголем број на слободни работни места во Кочани, регионот и државата има во групата на занимања - работници во услужни дејности и продажба.

Г. Лалов

Сподели

rabotni mesta1rabotni mesta4

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 44 гости и нема членови


web counterqr code