Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

morodvis31.07.2015  Тешка кражба се случила во периодот меѓу средата и четвртокот оваа недела во куќа во селото Мородвис.

Незабележан од никого, непознат сторител со насилно отворање на прозорец влегол во внатрешностa на објектот што е сопственост на 74-годишниот Н.С. При тоа одзел 400.000 денари, 28.000 швајцарски франци, околу 1.000 евра и 73 златни француски монети.

Откако се обезбедил со богатиот плен, сторителот на кражбата го напуштил местото на настанот. Подоцна сопственикот на домот го забележал насилното влегување и исчезнувањето на парите по што случајот го пријавил в полиција.

Притоа е констатирано дека лицето што ја извршило кражбата се стекнало со противправна имотна корист од 2.260.000 денари.

Ограбениот старец триесетина години бил на работа во Швајцарија, а по пензионирањето со заработените пари се вратил во родниот крај. Неофицијално се дознава дека најверојатно пред да упаднат во куќата, сторителот или групата што ја извршила кражбата претходно го отруле кучето што старецот го чувал во дворот.

Од полицијата иинформират дека се преземаат мерки за целосно расчистување на случајот.

Т. Ајтовски

Share

©2015 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

{youtube}

|700|525|0{/youtube}

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 84 гости и нема членови


web counterqr code