Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

kocani prokarka

03.06.2013  Само 7 градежни парцели за изградба на индивидуални куќи продаде локалната самоуправа на последното јавно наддавање што заврши викендов. Се продаваа вкупно 12 плацеви, од кои интерес за купување имаше само за оние на поатрактивните локации и со поголема градежна површина.

Во Општината велат дека можело да се очекува послаб интерес затоа што дел од помалите парцели биле наменети за купувачи со послаба финансиско-материјална состојба.

Слично на половичниот интерес за парцели, не се постигна ниту значително поголема сума од почетните 61 денар за метар квадратен.

- Се продадоа две градежни парцели во месноста Прокарка, три парцели во Трајаново трло и два плаца на улицата “Иљо Андонов“. Немаше овојпат голем интерес за продажба на градежното земјиште и сите парцели се продадоа по почетнатата цена со прв чекор на наддавање, односно по 71 денар, рече Петар Апостолов, секретар на Општина Кочани.

Продажбата на државното градежно земјиште продолжува со јавното наддавање за 10 парцели за викендички на Пониква. Од Локалната очекуваат за овие плацеви да има поголем интерес и да се постигне подобра цена по метар квадратен.

- Во моментот тече објавата за уште две градежни парцели за времено сместување, односно за изградба на хотели и 5 градежни парцели за изградба на индустриски објекти, во месноста Драчевиќ. Парцелите за хотели се на Пониква, а пријавите за ова се поднесуваат до 5 јуни, а јавното наддавање ќе се одржи на 10 јуни, рече Петар Апостолов, секретар на Општина Кочани.

Последната продажба на државно градежно земјиште е десетта по ред што ја организира кочанската локална самоуправа. По минатогодишниот голем почетен интерес за купување парцели за изградба на куќи, кога за дел од поатрактивните локации беа постигнати и рекордни цени по метар квадратен, сега евидентно е опаѓањето на заинтересираноста на купувачите. Тоа веројатн ќе се одрази и на планираното зголемено полнење на општинскиот буџет.

Т. Ајтовски

Сподели

kocani11kocani12

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 57 гости и нема членови


web counterqr code