Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

PREDAVANJE religija biblioteka24.11.2016   Со благослов на митрополитот брегалнички Иларион, а во организација на членовите на здружението „Воскресение“ и со поддршка од свештениците од кочанскиот храм „Св. Вмч Ѓорѓи“ во градската библиотека „Искра“ во Кочани се одржа предавање од православен карактер. Истото е наменето за сите верници кои што сакаат да научат повеќе за верата и црквата.

Од организацијата велат дека потребата од вакви предавања се појавила кај самите верници од Кочани и околината.

- Вакви предавања ќе се организираат секој втор петок во градската библиотеката „Искра“ со почеток во 17,30 часот. Сите верници се добредојдени, а ако има промени во термините на одржување на предавањата верниците благовремено ќе бидат известени, рече Димитар Арсовски, ѓакон во храмот „Св. Вмч Ѓорѓи“ - Кочани.

Темата на првото предавање беше „Црквата како заедница на верниот народ“ во кое Арсовски го објасни поимот Црква и се што е важно еден верник да знае за неа.

Ѓаконот Арсовски додаде дека за секое наредно предавање верниците ќе бидат известувани тековно преку медиумите и социјалните мрежи.

Т. Велкова

©2016 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 97 гости и нема членови


web counterqr code