Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

martin stojmenov 201630.01.2017  Титулата најдобар спортист на Кочани за 2016 повторно му припадна каратистот Мартин Стојменов, член на КК “Партизан“.

Таквото признание тој го добива петта година по ред, а изборот се одржа во организација на Локалната самоуправа на Кочани, во соработка со претставник на Сојузот на спортови и на новинарите од општината.

Сепак, Стојменов со само еден поен повеќе на гласањето беше подобар од својот клупски колега Роберто Здравковски, кој се најде на второто место, и кој со слични резултати од учеството на меѓународни и домашни турнири исто така можеше оправдано да ја понесе титулата најдобар.

Понатаму на листата за спортист според добиените поени следуваат гимнастичарката Јана Николова, тенисерката Даниела Колева, гимнастичарот Стојан Атанасов, џудистот Александар Алексов, фудбалерката Верица Георгиева, кошаркарот Александар Тодосиев и фудбалерот Кристијан Блажев.

При изборот на најдобрите во категоријата млад надежен спортист за 2016 од пријавените 22 во конкуренција влегоа десетмина.

И овојпат најуспешна екипа е карате клубот “Партизан“ со оглед што во текот на минатата година неговите членови имаат освоено најмногу медали и признанија на домашните и меѓународните натпреварувања, а за надобар меѓу тренерите е избран токму нивниот тренер Оливер Коцев.

Посебни признанија за спортски личности на годината добиваат Тошо Антов, Борис Поп Горгиев и Лоранс Марков, членови на планинарските клубови “Осогово“ и “Москито“, со оглед што во текот на минатата година ги освоија сите највисоките врвови во Европа и на Балканот.

Признание за придонес во фудбалот добива и Лазар Балдазаров, поранешен голман на “Осогово“ и други клубови во Македонија, а сега тренер на голманите на кочанскиот фудбалски третолигаш.

На изборот едногласно беше решено посебно признание за афирмација на гимнастиката и спортот да му се додели на Ѓорѓи Тодосиев, поранешен гимнастичар, педагог и спортски работник, кој е е и еден од авторите на книгата посветена на овој спорт во Кочани.

Т. Ајтовски

©2017 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 66 гости и нема членови


web counterqr code