Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

kocani reka crkva19.09.2018  Во периодот од почетокот на оваа година до крајот на август Општина Кочани поднесе вкупно 23 апликации за проекти преку повеќе програми од различни области.

Од нив осум се одобрени, за седум во тек е постапка на реализација, 14 се во процедура, а еден е одбиен.

До Програмата за прекугранична соработа, во партнерство со општина Разлог, Бугарија е поднесен проектот „Регулација на дел од кејот на Кочанска Река од местото викано Зебец до местото викано Бавчалук“, а во партнерство со училиште од селото Мусомиште е поднесен проект за реконструкција на дел од училишната зграда на ОУ „Св. Кирил и Методиј“.

За Општина Кочани од посебен интерес за реализација се и проектите за реконструкција на Мултикултурниот центар, апликација која е поднесена до Програмата за прекугранична соработка преку Центарот за развој на Источниот плански регион во партнерство со бугарската општина Гоце Делчев, како и проектот „Уредавање и опремување на просторот околу Споменикот на слободата“, каде партнер е Општина Рила.

До Министерството за труд и социјална политика се поднесени апликации за изградба на два капитални објекти – нова детска градинка во месноста Драчевик и за изградба на домот за стари лица.

Преку Проектот за локална и регионална конкурентност (Светска банка) е поднесенпроектот „Планински велосипедски раj“, кој опфаќаизградба на пешачко-велосипедски патеки, реконструкција на планинарскиот дом и надградба на паркингот на Пониква, за што се бараат 489.000 евра. До Светска банка е поднесен и проект за реставрација и конзервација на Споменикот на Слободата, кој заедно со проектот за уредување на околината, би резултирал со комплетно уредена целина.

До Агенцијата за финансиска поддршка на земјоделството и руралниот развој се поднесени проекти за асфалтирање и реконструкција на улици во селата Долни Подлог, Мојанци, Тркање, Прибачево и Оризари; за поврзување на Оризари со Кочани (ул. „Енгелсова“– прв дел) и поврзување на с. Гратче со Кочани;проект за изградба на пристапен пат до манастирот Добра Вода, како и за изградба на првиот дел од локалниот пат од Крушка до местото викано Ајдар. За реализација на сите овие проекти се потребни близу еден милион евра.

Во фаза на реализација се проектите за асфалтирање на локалниот пат од Крушка до Полаки од Бирото за регионален развој, Општинско корисна работа од УНДП, Реконструкција на Центарот за култура „Бели мугри“, преку Министерството за култура, на Ран детски развој (УНИЦЕФ), како и проектот Мобилен сервис за домашна посета.

Информацијата за аплицирани и реализирани проекти беше разгледана на 16. седница на Советот на Општина Кочани, за која членовите дадоа едногласна поддршка и повикаа и понатаму да се креираат и аплицираат што повеќе проекти и да се решаваат значајни потреби на Кочани.

 

Сподели

©2018 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.
 

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 46 гости и нема членови


web counterqr code