Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

agrometeoroloska stanica institut26.09.2018  Кочани една од трите општини каде што ќе проработи агрометеоролошката станица, што е инсталирана на површините на Земјоделскиот институт.

Станицата е обезбедена во рамки на Проектот за намалување на негативното влијание од климатските промени. Таа ќе им биде од корист на земојделците заради навремено информирање во врска со временските непогоди.

Од Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство оцениле дека Кочани е еден од регионите што се загрозени и во последниве години се забележани големи штети во земјоделството,а со оваа станица навремено ќе се имаат потребните информаци за состојбата со времето.

Сите податоци што ги мери станицата се прикажуваат на веб страницата agrometeo.mk, а истата ќе се оддржува од страна на Управата за хидрометеролошки работи. Станицата нуди историски подароци за климата, агрометеоролошки аларми, како и фенолошко набљудување и предвидувања што ќе им бидат од корист на земјоделците.

Новата метеоролошка станица ќе помогне во собирање важни климатски податоци од општината и ажурирање на агрометеоролошки информации од важност за локалните производители.

Освен во Кочани слични агрометеоролошки станици се поставени и во Градско и Струмица.

И. Матеничарски

 

Сподели

©2018 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.
 

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 60 гости и нема членови


web counterqr code