Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

glasacka kutija kocani01.10.2018  Бројот на граѓани од општина Кочани кои излегоа да гласаат на референдумот викендов е за неколку проценти понизок од просекот на државно ниво, кој изнесува 34,7 отсто.

Од вкупно запишаните 32.998 гласачи во избирачкиот список, на 63 избирачки места излегле 9.541 што изнесува 28,94 отсто. Притоа со “за“ на рефереднумското прашање се изјасниле 8.788 граѓани, што е 84,4 отсто од оние што гласале, додека против биле 1.122 односно 10,7 отсто од гласачите.

Според резулттаите пто ги објави ДИК, во општина Виница на рефереднумот излегле да гласаат 4.063 од вкупно зпаишаните 17.143, што значи дека гласачкото право го оствариле 23,7 отсто граѓани. Притоа, 3.629, односно 85,2 отсто од нив гласале “за“, додека 375, односно 8,8 отсто биле против референдумското прашање.

Во општина Чешиново-Облешево пак, на гласање излегле 1.422 граѓани, од вкупно запишаните 5.569 со право глас, односно 25,56 отсто. Од нив 1.297 или 80,7 отсто гласале позитивно, додека против биле 213 гласачи. 

Најмала излезност во микрорегионот има во општина Зрновци. Таму од запипшаните 2.560, на четирите избирачки места излегле 502 граѓани. Притоа “за“ гласале 439, а против 62 гласачи.

Со оглед што во текот на денот се уште не беа процесуриани сите избирачки места на ниво на Македонија, ДИК немаше податоци за бројот на неважечки гласачки ливчиња, што објективно не можат битно да влијаат врз крајниот резултат од гласањето.

Т. Ајтовски

 

Сподели

©2018 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.
 

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 20 гости и нема членови


web counterqr code