Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

priznanie maratonka vinica31.10.2018  Градоначалникот на Општина Виница, Ивица Димитров и додели признание и вредносен ваучер на својата сограѓанка Адријана Поп Арсова, која го постави новиот македонски рекорд во маратон на 42 километри во женска конкуренција.

На неодамна одржаниот маратон во црногорскиот главен град Подгорица, Поп Арсова го освои четвртотo место и за првпат патеката ја истрча под три часа, со што постигна одличен резултат за македонската маратонска репрезентација.

Таа рече дека конкуренцијата е голема и токму поради тоа личното задоволство од остварените резултати е уште поголемо. 

- Секогаш е тешко затоа што е маратон, секогаш има кризи во текот на трчањето, но треба ментално да си спремен за тоа и сето тоа да го поминеш. Лани еднаш го срушив, од лани трчам маратон, лани во Загреб на моето деби во маратон го поставив рекордот на Македонија, а оваа година трипати трчав маратон и трипати го срушив рекордот. Треба неколку месеци подготовка константна, значи тоа вклучува и два до три тренинга дневно, така што е многу напорно и километража којашто иѕнесува околу 140 километри неделно, рече Адријана Поп Арсова, македонска рекордерка во маратонско трчање.

Иако нема долго искуство во маратонско трчање, виничанката Поп Арсова за само една година трипати беше најдобра во Македонија. Во Локалната самоуправа на Виница размислуваат за создавње подобри услови за тренинг што би било дополнителен стимул и други млади да го следат примерот на Поп Арсова.

- После долги години Виница има репрезентативец , меѓутоа не само репрезентативец, туку успешен репрезентативец кој ги руши рекордите и се надеваме дека на следните првенства, како што се европското и светското, ќе ни донесе уште поголема радост, не само за нас граѓаните на општина Виница, туку и за целата наша држава. Моментално перговараме и разговараме, сакаме градскиот стадион во Виница да го реновираме, во план ни е сега за сега и атлетска патека, меѓутоа тоа останува во плановите, ќе видиме дали ќе имаме можност, далу условите ќе ни дозволат и ова да го реализираме во следните години, рече Ивица Димитров, градоначалник на Општина Виница.

Македонската рекордерка во маратон е невработен психолог, настапува за АК “Делта“ и вели дека една од главните цели во моментот и е да оствари резултат со кој ќе обезбеди учество на европските првенства за македонската репрезентација.  

Т. Ајтовски

 

 

Сподели

©2018 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.
 

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 57 гости и нема членови


web counterqr code