Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

saem na knigata05.11.2018  Во организација на библиотеката „Искра“, од 5 ноември, е отворен тринаесеттиот Саем на книгата во Кочани.

Годинава се претставуваат 15 домашни издавачки куќи со околу 1.300 наслови односно 5.700 книги од кои најголемиот број се нови изданија што се објавени меѓу двете саемски манифестации. Интересот кај читателите во изминативе години е голем, така што очекуваат да се повтори и оваа година, истакнаа од библиотеката „Искра“.

-Имаме голема понуда на книги за возрасни и за деца. За деца имаме богата понуда од сликовници, боенки и едукативен материјал. За возрасни имаме белетристика од сите жанрови. Се надеваме дека и оваа година интересот за саемот ќе биде голем, а имаме најавено и посети од основните училишта. Ја користам  приликата да ги поканам сите граѓани да го посетат саемот кој што ќе биде отворен до 10 ноември од 10 до 18 часот, рече Мара Анастасова, библиотекар.

Книгите што се нудат се жанровски различни и се со промотивен саемски попуст, истакнуваат од издавачките куќи. 

Пред присутните на отворањето во библиотеката зборуваше Мара Анастасова, а Саемот за отворен го прогласи директорот на установата Коце Стојменов. Во соработка со основните училишта од Кочани веќе се договорени организирани посети за учениците, а за најмладите има и богата понуда на сликовници, боенки и училишен прибор.

Саемот на книгата се организира во рамките на манифестацијата „Месец на книгата“. Сè до 15 ноември се очекуваат повеќе промоции на дела од роднокрајни автори и други книжевни настани.   

Т. Велкова

 

Сподели

©2018 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.
 

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 73 гости и нема членови


web counterqr code