Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

zrnovci crkva08.11.2018  Со вечерна богослужба наспроти празникот и со Света Златоустова Литургија во Зрновци беше одбележан големиот христијански празник посветен на Св. Димитриј Мироточив Солунски кој што воедно е и храмова слава на истоимената црква и  празник на општината Зрновци.

Парохискот свештеник Лазар Коцев зборувајки за Светиот Димитриј им го честиташе празникот на сите верници и рече дека храмот посветен на истоимениот светител догодина ќе биде  преосветен од страна на надлежниот Митрополит Брегалнички и Архиепископот Стефан.

-Светиот Великомаченик Димитриј е патрон  на оваа парохиска црква. Пред неколку години со благослов на Митрополитот Брегалнички Св. Вмч. Димитриј стана и патрон на општина Зрновци, па секојдневно но и на овој ден се молиме да биде наши молитвеник и застапник пред Христа. Во тек е возобновувањето на овој свет храм, фрескописот е завршен во 95% и ни останаа некои детали на украсување на храмот. За време на Велигденскот пост се планира поставување на подот и со Божји благослов догодина ќе извршиме преосветување на овој свет храм и се надеваме дека ќе бидеме посетени и од нашиот Архиепископ Стефан, рече Лазар Коцев, парохијски свештеник.

 И градоначалникот Станков ги поздрави и им го честита празникот на сите верници.

-Денеска во слава и чест на патронот и заштитник на општина Зрновци Св. Вмч. Димитриј Солунски, општина Зрновци заедно со МПЦ го одбележува патрониот празник на општината. Чествувањето започна вчера со тоа што положивме цвеќе на споменикот на Св. Димитриј, потоа се организираше вечерна богослужба а денеска Света Божествена Литургија и заедно со една духовна радост прославата ја завршуваме со сенароден ручек за сите верници. Им го честитам празникот на општината на сите верници и граѓани на општина Зрновци, рече Блаже Станков, градоначалник на општина Зрновци.

По завршување на Литургијата беше пресечен и славскиот колач, а оние кои што имаа куќна слава или го слават својот именден, подигаа  панагии за здравје и бараа молитвено  застапништво од светиот чудотворец Димитриј Солунски.

Одбележувањето на празникот на општината продолжи со празнична трпеза и манастирски ручек.

Т. Велкова

Сподели

©2018 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.
 

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 60 гости и нема членови


web counterqr code