Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

cepreganov predavanje16.11.2018  Толеранцијата, разбирањето во интерперсоналните односи се најважни за справување со стресот и стресогените ситуации, меѓу другото истакна професорот Методи Чепреганов, невропсихијатар епилептолог кој одржа предавање на тема „Стресот и нашето здравје“ пред присутните во салата на Советот на Општина Кочани.

Професор Чепреганов во своето излагање објасни како стресот влијае врз нашето здравје, како нашето тело  реагира на при стресни ситуации, кои се  последиците од хроничен пролонгиран стрес и на крајот како да се справиме со него.

-Она што ви претставува проблем и го напаѓа интегритетот на вашата личност не треба да го примите и не треба да дозволите да влезе во вас. На пример, гледате филм во кој што има многу убиства и крв. Немојте да мислите дека тој филм нема да остави последици врз вас. Напротив, ќе остави големи последици. Едноставно треба да го исклучите и да не дозволите тоа да влезе во вас бидејќи вашиот ментум почнува да размислува но прави и една реакција на организмот која е непријатна и се вика стрес. Тој стрес во нас прави револуција. Главниот стресоген фактор во Македонија е егзистенционалниот. Несигурноста во нашето секојдневие во нашето постоење прави стресогена ситуација, истакна  Методи Чепреганов, невропсихијатар - епилептолог.

 

Професор Чепреганов ја искористи можноста и да направи една мала промоција и на светската енциклопедија што ја промовираше и во емисијата „Здравјето е се“  на Канал 8 телевизија а во чии рамки делот за епилептологијата го пишува токму професор Чепреганов.

Настанот беше во организација на Комисијата за еднакви можности на жените и мажите и Општина Кочани и истиот беше отворен за сите граѓани. На крајот од предавањето присутните имаа можност да постават прашања во врска со темата за стресот и неговото влијание врз здравјето.

Т. Велкова

Сподели

©2018 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.
 

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 52 гости и нема членови


web counterqr code