Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

kocani panorama07.12.2018  Локалната самоуправа на Кочани ќе прави дополнително едногодишно испитување и ќе нарача стручна експертиза за квалитетот на амбиенталниот воздух во општината.

За оваа намена е изработена посебна Програма за животна средина со која во буџетот за наредната година ќе се издвојат 300 илјади денари за да се направи дополнително мерење на загаденоста на воздухот на различни локации и во различни периоди од годината.

На тој начин, според градоначалникот Илијев ќе може да се преземаат ефикасни мерки за намалување на зaгаденоста.

- Моменталната загаденост, односно тоа што го имам како информација, а добивам секојдневни информации, просечната дневна загаденост е 63 микрограми на кубен метар воздух, што е далеку од горната граница што е поставена од 200 мигрограми на метар кубен, кога и се препорачуваат мерки. Ние будно го следиме ова, меѓутоа се со цел да имаме вистинска слика на загадувањето, колку навистина Кочани е загаден, ние оваа година со буџетот предвидовме посебна програма за животна средина каде што предвидовме средства за да направиме испитувања, повеќекратни испитувања и на различни локации, се со цел да добиеме навистина правилна слика колку, како и од што е загаден воздухот во општина Кочани. Значи, предвидени се средства за првпат во една таква програма, за една таква акција, се со цел да добиеме една правилна слика и да знаеме какви мерки треба да преземеме за да го решиме и овие проблеми кои ги мачат граѓаните на општина Кочани, рече Николчо Илијев, градоначалник на Општина Кочани.

Наменските испитувања на квалитетот на воздухот ќе ги прави специјализирана институција што дополнително ќе биде избрана, а која ќе има обврска да изработи и писмен извештај со сите параметри и резултати што се добиени со мерењата. 

Најголеми концентрации на штетни честички и на јаглерод диоксид во воздухот во Кочани и околината беа регистрирани во октомври и ноември. Проценка е дека една од главните причини е палењето на стрништата, што земјоделците редовно го прават по завршувањето на жетвата на оризот.

Т. Ајтовски 

 

Сподели

©2018 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.
 

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 42 гости и нема членови


web counterqr code