Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

erazmus pkus gimnazija11.12.2018  „Ние сме попаметни од технологијата“ е насловот на проектот во кој што учествуваат и ученици и наставниот кадар од СОУ „Љупчо Сантов“ Кочани.

Станува збор за стратешко партнерство за училишни размени и преку проектот учениците од кочанското училиште кои се учесници во проектот учествуваа во презентацијата на проектот што се одржа во Турција. Проектот вклучува училишта од Турција, Норвешка, Италија Романија, Македонија и Словачка.

Овој проект ги опфаќа учениците, наставниците, училиштата, семејствата и заедницата кои користат технологија постојано во секојдневниот живот. Учениците кои беа таму пренесоа дел од искуствата на останатите ученици.

Целите кои треба да се постигнат се учениците да станат посигурни во основните вештини на ИКТ и на англискиот јазик, да стекнат сигурност и вештина во комуникацијата, да бидат повеќе заинтересирани за европскиот народ и за културите и да бидат свесни за важноста на добри манири во социјалните медиуми, стекнување на знаења користејќи повеќе сензорни органи, да учествуваат и да преземаат одговорност повеќе поради самодовербата од стекнувањето знаења, ја обликуваат својата иднина врз основа на нивната цел, да знаат што сакаат и да ја преземат контролата на својот живот.

-Нашето училиште во септември 2018 година го доби проектот „Ние сме попаметни од технологијата“ од Еразмус плус програма. Носител на проектот е Р. Турција и од 26 ноември до 1 декември во Турција беше организирана првата мобилност на која присуствувавме и ние. Понатаму во наредните две години ќе бидат организирани уште 5 мобилности меѓу кои една и во нашето училиште, рече Весна Ефремова, координатор на проектот.

Во развојот на светот, невозможно е да се игнорира напредокот во образованието без технологија што ја има моќта да го обликува нашиот и општествен и индивидуален живот. Затоа и учениците се заинтересирани да научат други искуства за технологијата и да ги споделуваат нивните искуства со другите. Има одредени пречки при користење на технологија во училниците. Прво, наставниците и учениците немаат доволно знаење за тоа како да се користи и неможе да се направи прогрес во образованието.

Затоа, велат учениците, веруваат дека благодарение на овој проект, имаат можност да научат како да се заштитат од опасностите од интернет и како да ги користат на добар начин при користење на социјалните медиуми и можат да се фокусираат на начинот на кој секоја земја управува со цел за да се избегне технологија да се претвори во катастрофална алатка.

Т. Велкова

Сподели

©2018 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.
 

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 55 гости и нема членови


web counterqr code