Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

maturanti5417.06.2013 Генерацијата на завршени ученици на тогашното средно економско училиште „Љупчо Сантов“ од учебната 1963 година, ја одбележаа својата 50–годишнина од матурирањето.

На јубилејната средба, иако веќе 70 годишни луѓе, сите пензионери, присутвуваа за вакви прилики, рекорден број матуранти околу 50-тина.

- Среќна сум што си начекавме да си ја прославиме златната матура. Дај Боже сите да си  начекаат да видат какво е чувството. Ние бевме генерација за паметење. Од нас излегоа инженери, доктори на науки, професори, лекари и правници. Среќна сум што е така, истакна Надица Јорданова од Кочани.

 

Средбата помина во прекрасна и весела атмосфера. Иако кај сите присутни, прикриено, но сепак забележливо, се чувствуваше и жал за младоста, сепак средбата беше вистинска „ода на радоста“. Ако ги служи здравје, матурантите си закажаа повторна средба за една година.

Т. Велкова

Сподели

maturatni50maturanti52maturatni50

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 60 гости и нема членови


web counterqr code