Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

uprava19.06.2013 Кој го има правото над клубот, незаконските трансфери во „Осогово 2013“ и плановите за во најблиска иднина беа теми на средбата на претседателот на ФК „Осогово“ Крсте Крстев со дел од фудбалерите, сејмените и медиумите на стадионот „Никола Мантов“.

- Kонечно се стави крај на оваа сапуница што трае неколку месеци. Мислам дека со чисти сметки можеме да го стабилизираме и надградуваме ФК „Осогово“ -рече Крсте Крстев, претседател на клубот.

Во очи на прославата на 90- годишнината од постоењето идната година, на „Осогово“ му претстојат значајни цели и предизвици, стабилизирање на клубот, купување нови играчи за подигнување на квалитетот и конкурентноста и правење нов обид за влез во втората фудбалска лига.

Повеќе...

Ruen19.06.2013  Пропадна обидот да се одржи Собрание на доверителите на “Руен интернешнл технолоџис“. Попусто дел од поранешните вработени чекаа во дворот на Основниот суд за да слушнат што понатаму ќе се случува со фабриката.

На состанокот требаше да се направи договор за третиот оглас за продажба на имотот на “Руен“, откако на претходните два не се јави ниту еден купувач.

Иако уредно известени, во закажаниот термин во Судот не се појавија поголемите доверители. Работниците ги разочара таквата информација, што најпрвин им ја соопштија нивните претставници кои требаше да присуствуваат на состанокот, а потоа ја потврди и стечајниот управник Драги Димовски.

Повеќе...

UreduvanjeReka219.06.2013  Нови елементи за седење, наместо досегашните клупи доби тротоарот на кејот од реката во близина на градскиот парк.

Бетонските корита со кои се оградени стеблата од дрворедот, се искористени како основа на која се поставени дрвени седалки, со што се добиени десетина т.н. седечки групи, што посетителите можат да ги искористат да одморат под дебелите сенки.

Новото решение овозможува  неколкукратно да се зголемен капацитетот  на места за седење во однос на досегашните  можности. Со тоа практично се комплетира функционалното и естетското уредување  на целиот простор.

Истовремено со овој зафат, започна санирањето на оштетувањата на тротоарот кај Центарот за култура, како што беше најавено и од Локалната самоуправа. Со оглед на ограничените средства што се предвидени, годинава оваа активност ќе биде од мал обем.

Повеќе...

forum vinica19.06.2013 Општина Виница во рамките на своите долгорочни заложби за транспарентно и отчетно владеење од оваа година стартува со реализација на Програмата „Форуми во заедницата“. Главна цел на оваа програма е преку партиципација и учество на граѓаните да се дефинира конкретен предлог проект што е приоритетен за реализација, а за чие имплементирање се обезбедени 2.800 000 денари, средства од Буџетот на општина Виница и од Швајцарската агенција за развој и соработка.

-Програмата „Форуми во заедницата“ во која се вклучени 40 општини од кои 11 за прв пат меѓу кои е и Општина Виница е со вкупен буџет од 2.800 000 денари. Половина од средствата се наше учество, а другата половина се обезбедени од Швајцарската агенција за развој и соработка. Тие средства ќе бидат наменети за проектите за кои граѓаните ќе го дадат својот глас учесници на форумите.

Повеќе...

vinica19.06.2013 Општина Виница во четврток на 20 јуни ќе спроведе акција за прскање против комарци. Истата ќе се спроведе во раните утрински часови од 05 - 08 часот. Со авиопрскањето ќе биде зафатена површина од 1000 ха на територијата на град Виница и околината.

-Постои скептицизам помеѓу граѓаните дека и покрај тоа што е спроведено прскање против комарците минатата година дека не е успешно, така да годинава одлучивме да се прска авионски. Ќе се спроведе на 20.06 во 05 часот наутро. Предмет на третирање ќе бидат 1000 хектари површина. Второто прскање ќе биде во јули на истата површина, истакна Емил Дончев, градоначалник на Општина Виница.

Од општината ги предупредуваат сите одгледувачи на пчели за време на третирањето да ги преземат сите неопходни мерки за заштита.

Повеќе...

gordana maneva19.06.2013 Гордана Манева дипломиран професор по одделенска настава е новиот директор на ОУ „Раде Кратовче“ . Веќе пет години работи како одделенски наставник во училиштето . Пред да работи во образование неполна година беше раководител по музика и фолклор во ЦК „Бели Мугри“. Ќе се залага за училиштето да го задржи своето реноме, но да се постигнат и поголеми успеси.

-Мојата функција како в.д. директор во ОУ „Раде Кратовче“ започна на 18.06 со тоа што почитуваната наша директорка Виолета Апостолова замина во пензија . Сакам јавно да и се заблагодарам за досегашната соработка и да и посакам успешни пензионерски денови. Мисии и визии секако дека имам. Со соработка со службите во училиштето како и со наставниот кадар во училиштето ќе го градиме училиштето со вистински имиџ, а ќе ја подобриме и климата во училиштето. Треба да поработиме на подигнување на соработката со родителите , со локалната самоуправа, со останатите училишта , со јавноста, истакна Гордана Манева, в.д. директор во ОУ „Раде Кратовче“.

Повеќе...

Zolta-Zona19.06.2013 Изминатите денови во жолта, но во наредните се очекува Македонија да влезе во портокалова фаза. Од Центарот за јавно здравје со апел да се почитуваат препораките за заштита од топлотен бран.

Поради најавата на метео-алармот од Управата за хидрометеоролошки работи за топлотен бран од втора, односно портокалова фаза, кој ќе ја зафати територијата на цела држава Комисијата при Министерството за здравство за превенирање на последиците од топлотни бранови донесе препораки со цел заштита на населението.

Во соопштението од Министерството за здравство се препорачува на воспитно образовните установи (градинки) да не практикуваат физичка активност и да не ги изнесуваат децата на отворено во периодот од 11 до 16 часот.

Повеќе...

Ilarion216.06.2013  На неколку дена пред одбележувањето на верскиот празник Духовден, митрополитот брегалнички Иларион за медиумите од регионот соопшти дека од редовите на црквата исклучува двајца поранешни верници, затоа што не ги почитувале црковните канони.

Според владиката, забележлива била појавата на луѓе кои ја злоупотребуваат црквата заради лична корист.

- Да соопштам на нашите  верници дека многупати се злоупотребени од т.н. лекари, односно бајачи, вражачи и гатачи кои светата црква ги одлачила и ги отстранила од својата светост. Тие луѓе му служат на ѓаволот и таквите ги злоупотребуваат луѓето, односно ја користат нивната мака, рече митрополитот брегалнички г. Иларион.

Повеќе...

Tretman-Komarci18.06.2013  Без проблеми помина првото од двете прскања против комарците од земја.

Возилото со специјална опрема за запрашување ги помина планираните улици во градот и дел од  населените места во регионот.

Кампањата за борба против комарците продолжува со второто прскање со што ќе заврши третманот од земја во првата фаза. Сепак, акцијата продолжува и во текот на оваа недела со првото прскање од авион, што во кочанскиот регион ќе се спроведе по пауза од дваесетина години.

Од Центарот за јавно здравје на прес конференцијата во понеделникот рекоа дека не се очекуваат изненадувачки ефекти од прскањето, но сепак континуитетот од минатата и оваа година треба да даде позитивни резултати.

Повеќе...

Zbunovi118.06.2013 Змии и гуштери и им се закануваат на пациентите, персоналот и минувачите додека надлежните не мрднуваат со прст кога е во прашање просторот под улицата „Страшо Ербапче“ во близина на Болницата.

Гледајќи дека нема кој да искоси тревата, дел од жителите деновиве сами се организирале за колку-толку да се заштитат од можната опасност.

Не сакаа да зборуваат пред камера но рекоа дека со косалки успеале да средат мал дел покрај улицата. Но, долу е вистински хорор. Вегетацијата е со поголема висина од онаа на просечен човек. Ризикот е за сите кои поминуваат оттаму, особено жителите од околните куќи кои често го користат овој  скратен пат.

На површина и овде излегува несовесноста, така што освен смет, таму се исфрлаат и трупови од умрени животни. Иста е сликата и  и од спртивната странаа на мостот, која после долго време минатата година беше искосена, но површината сега повторно е обрасната.

Повеќе...

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 69 гости и нема членови


web counterqr code