Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

osogovo304.06.2013 Навивачката група ,,Сејмени" го повикува тековното раководство на ФК „Осогово“ да организира годишно собрание на кое ќе поднесе финансиски извештај за време на нивниот период во клубот и давање неотповиклива оставка.

Финансискиот извештај “сејмените“ го бараат затоа што биле сведоци дека поради нивните реакции кон Советот и Локалната самоуправа, средствата што се доделуваат на ФК „Осогово“ биле значително зголемени, односно од 180.000 денари во 2012 на 440.000 денари во тековната 2013 година. Сакаат да знаат каде се потрошени парите кога, како што велат, играчите се жалат затоа што биле изманипулирани неколку пати и не зеле ниту денар за превоз, плати или премии.

Извештајот го бараат затоа што раководството немало никаков трошок за котизација, премии, ниту пак за брисовници или регистрација на нови фудбалери.

Повеќе...

Kosarka 104.06.2013 Одиграно последното, 6-то коло во училишната кошаркарска лига во машка и женска конкуренција. Кај момчињата постигнати се два резултата: ООУ„Св. Кирил и Методиј“ – ООУ „Никола Карев“ 44: 43; ООУ „Малина Попиванова“ – ООУ „Раде Кратовче“ 61:35.

Севкупен победник е екипата на ООУ „Св. Кирил и Методиј“.

Кај девојчињата:

ООУ „Малина Попиванова“ - ООУ„Никола Карев“ 40:02, додека ООУ „Св. Кирил и Методиј“ убедливо ја совлада екипата на ООУ„Раде Кратовче“.

Повеќе...

traktor3.jpg

03.06.2013  Само 47 возачи на трактори самоиницијативно или при контрола на сообраќајната полиција извршиле технички преглед на возилата. Иако таквата можност им се нудеше бесплатно, тие покажале недоволен интерес да проверат во каква состојба е механизацијата што ја управуваат.

Од извршените контроли на терен од страна на сообраќајните полицајци забележано е дека околу 80% од тракторите што се движат по јавните шатишта во кочанскиот регион се регистрирани. За поголем дел од останатите, за кои претходно имало проблем со документацијата, е започната постапка за легализација.

Повеќе...

rabotni mesta03.06.2013 47.975 е вкупниот број на пополнети работни места во регион. Работната сила во источниот дел од земјава е мобилна, особено меѓу соседните градови. Голем број кочанци работат во Штип. Таму водат сите патишта од помалите градови во Источна Македонија, а новиот градоначалник Илчо Захариев прогнозираше дека овој град дополнително ќе ја јакне својата позиција на регионален центар.

Мал дел од кочанската работна сила работи во Виница, виничани работат во Кочани. На сите невработени на Истокот кои се уште се водат во евиденцијата на Агенцијата за вработување, во моментов им стојат на располагање 485 слободни места. Можат да се пополнат согласно личните квалификации, партиските и пријателски врски.

Повеќе...

kocani prokarka

03.06.2013  Само 7 градежни парцели за изградба на индивидуални куќи продаде локалната самоуправа на последното јавно наддавање што заврши викендов. Се продаваа вкупно 12 плацеви, од кои интерес за купување имаше само за оние на поатрактивните локации и со поголема градежна површина.

Во Општината велат дека можело да се очекува послаб интерес затоа што дел од помалите парцели биле наменети за купувачи со послаба финансиско-материјална состојба.

Слично на половичниот интерес за парцели, не се постигна ниту значително поголема сума од почетните 61 денар за метар квадратен.

Повеќе...

komarci03.06.2013 Само Чешиново - Облешево од микрорегионот влезе во владиниот план како приоритетна локација за прскање против комарци. Освен оваа Општина, овде се и Берово Ресен, Крушево, Охрид, Дојран. Забележливо е дека на приоритетната листа се ставени претежно туристичките места, а од останатите влегле само оние каде состојбата со комарците е алармантна.

-Министерството за транспорт и врски во соработка со Министерството за здравство, поради зачестените климатски промени и топлотните бранови кои ја зафатија Република Македонија утврдија шест приоритетни локации за прскање против возрасни комарци (аеросолна адултицидна дезинсекција) и терестрична апликација на средство за уништување на ларви од комарци на стоечки водени површини (ларвицидна дезинсекција). 

Повеќе...

daf403.06.2013 Ниту една претстава од понудените на овогодишниот ДАФ не се издвои и не ги исполни условите да го понесе   признанието „Гран При“. Жири комисијата составена од професионални актери и театарски продуценти одлучи годинава да нема победник.

На 49-то издание на ДАФ учествуваа 15 претстави од целата република и од соседството. Можеше да се погледнат детски , младински и пензионерски претстави од сите жанрови и форми на театарската уметност спакувани во 6 фестивалски вечери. Жири комисијата во состав Кристина Атанасова Арсова и Изабела Новотини, актери и театарскиот продуцент Русе Арсов, годинава одлучија наградата Гран При да не ја доделат на ниту една претстава.

-Годинава одлучивме да не ја доделиме „Гран При“ наградата затоа што ниедна претстава од годинешните понудени не ги исполнуваше критериумите за „Гран При“.

Повеќе...

Eko-Pak-Modna-Revija-203.06.2013 370 ученици учествуваа во модната ревија од модели изработени од отпадни материјали што се одржа во спортската сала во ОУ „Никола Карев“ . Ревијата беше со натпреварувачки карактер , а учествуваа ученици од основните и средните училишта и градинките од општините со кои „Еко Пак Хит“ има склучено договори за управување со отпад од пакување, Кочани, Македонска Каменица, Виница, Зрновци и Пробиштип.

Во категоријата „Градинки“ првото место отиде кај ДГ „Гоце Делчев“ од Пробиштип. Втора беше ДГ „Гоце Делчев “ од Виница, а трета кочанската градинка „Павлина Велјанова“. Од основните училишта најкреативни според жири комисијата беа домаќините ОУ „Никола Карев“. Втори учениците од ОУ „Славчо Стојменски“ од Виница и трети ОУ „Синиша Стоилов“ од Зрновци и ОУ „Св. Кирил и Методиј“ од Македонска Каменица.

Повеќе...

osogovo03.06.2013 Двата кочански претставника во женската фудбалска лига со победи ја завршија сезоната. Викендов се одигра последното 18 коло.

„Иднина С“ очекувано дојде до гостинска победа од 2.0 против аутсајдерот „Речица“, со што стави точка на успешната сезона додека ЖФК „Кочани“ кој играше променливо, претежно бележејќи слаби резултати ја почести малубројната публика на „Никола Мантов“ против Топ Гол со ревија голови, доаѓајќи до победа од 5:3.

Нов владетел во македонскиот женски фудбал е екипата на „Билјанини извори“ од Охрид.

Со ремито од 3:3 во Берово против „Малеш“ и „Осогово“ го заврши настапот во Третата фудбалска лига. Иако беше есенски шампион , а сезоната ја стартуваше со амбиција повторно да е врати во второлигашкото друштво, во пролетниот дел нештата добија непосакуван тек.

Повеќе...

tablici31.05.2013 Само 1/4 од возилата во општината се возат на кочански регистарски таблички - информираат од Здружението на возачи. Тоа се околу 2800 возила од регистрираните вкупно 10.500 возила. Малиот процент веројатно се должи на фактот што нивната замена не е задолжителна, а чини нешто помалку од 2000 денари, за нови таблички и сообраќајна дозвола, што за многумина претставува непотребно изложување на дополнителен трошок. Во Кочани нема интерес за т.н. фраерски таблички.

Минатата година свои регистарски таблички освен Кочани добија и Гевгелија, Кавадарци, Кичево, Крива Паланка, Радовиш и Струга, а од поголемите места без сопствени таблички останаа Ресен, Дебар, Делчево, Кратово, Свети Николе.

Повеќе...

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 59 гости и нема членови


web counterqr code